4 mevsimin 2’si artık yok

GÜLDEN ÇOKTAN/İSTANBUL- Şen, Türkiye, Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde eskiden Akdeniz tipi iklimin hakim olduğunu ancak bu ülkelerin iklim değişikliğinin etkisiyle Tropik iklime doğru kaydığını söyledi. Bu değişimi Prof. Dr. Şen şöyle anlattı:

Sadece yaz ve kış

“Tropik iklim, yüksek basıncın ve sıcağın olduğu iklimdir. 30 derece enlemlerinin hepsi çöldür. Çünkü bastırıcı bir enlem var. Ve bunun nedeni de ekvatorda ısınan hava yükselerek kuzeye ve güneye doğru gidiyor. 30 derece enlemlerde aşağıya iniyor. Aşağıya indiği için o bölgeleri çöl haline getiriyor. Kuru ve sıcak bir hava kütlesi var. Bu küresel ısınmadan dolayı yaşanan 1-2 derecelik artış ekvatordan yükselen hava tropopoza kadar çıkıyor. Tropopozdan daha yukarı çıkamadığı için kuzey ve güneye geliyor. 30 derece enlemlerinden aşağıya iniyor.

Sonbahar ve ilkbahar…

30 derece enlemlerindeki tropik iklim kuzeye doğru kaymaya başladı. Bize doğru, İtalya’ya, Yunanistan’a doğru. Şimdiye kadar 150 km kaydı. Bizimle arasındaki mesafesi ise 400-500 km. İleride küresel sıcaklığın 1 ila 2 derecenin üzerine çıkması durumunda bu hücre daha da genişleyecek ve 200-300 km daha kuzeye doğru kaymaya başlayacak. Bizim enlemlere yaklaşacak. Türkiye artık o Akdeniz ikliminden çıkıyor, yarı tropik veya yarı kurak iklime doğru girmeye başladı. Sonbahar ve ilkbahar ortadan kalktı, kış ve yaz diye 2 mevsime doğru gidiyoruz. Bu durum gece sıcaklıklarını yükseltecek. Son zamanlarda tropik sıcaklığa erişen şehir sayımız da çok arttı. İstanbul da bu şehirlerin arasında.İki mevsim küresel ısınmadan kaynaklı tropik iklimin kuzeye doğru kayması nedeniyle ortadan kalktı.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x